Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Maximum Flow Rate | 29.8 |
| Horse Power | 7.5 HP |
| Brand | Real |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Model Name/Number | 2550 |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 29.8 CFM |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Air Tank Capacity | 225 Ltr. |
| Air Quality Standard | Class II |
| Lubrication Style | Splash Lubrication |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level (Db) | 72 |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | No |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Motor | 7.5 HP |
| Filter Type | Round Shape with Imported paper media |
| Motor Speed | 1440 |
| Automation Grade | Semiauto |
| Weight | 380 kg |
| Tank Thickness | 5 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | Cast iron flange mount air cooled |
| Voltage | 440 V |
| Material | Cast Iron |
| Accessories | Pressure cut off switch, Pressure gauge, Safety Valve, Drain Valve, Delivery Valve |
When it comes to buying air compressor of efficient performance for heavy duty applications considering the one with appropriate specifications is highly important. Considering this, we have bring forth Industrial Air Compressor. We manufacture this compressor as per the specifications provided by our customers, thereby, ensuring their requirements are perfectly met. The unmatched quality of our offered Industrial Air Compressor makes it one of the most demanded equipment in the industrial sector.

Price:
Price 58500.00 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Weight : Approx. 420 kg
Voltage : 220230 Volt (v)
Type Of Compressor : Other, Single Stage Compressor
Warranty : 1 Year
Price 10000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Weight : 37 kg
Voltage : 220 V
Type Of Compressor : Other, Oil Free Silent Air Compressor
Price 56000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Weight : 300 Kg Kilograms (kg)
Voltage : 440 V Volt (v)
Type Of Compressor : Other, Reciprocating Air Compressor
Warranty : 1 Year
Price 13800 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Weight : 113 Kilograms (kg)
Voltage : 220440 Volt (v)
Type Of Compressor : Other, Single Stage Portable Compressor
Warranty : 1 Year