Other Details
| Air Capacity | 8.25 CFM |
| Horse Power | 2 HP |
| Capacity | 8.25 CFM @ 8 Bar pressure |
| Output Pressure | 8 bar |
| Model Name/Number | RSS2 |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power | 1.5 Kw / 2 HP |
| Discharge Pressure | 8 bar |
| Air Tank Capacity | 100 Ltr |
| Brand | Real |
| Air Quality Standard | Class II |
| Pressure | 8 bar |
| Lubrication Style | Splash Lubrication |
| Voltage | 220 V / 440 V |
| Compressor Noise Level (Db) | 72 |
| Speed | 1440 |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Compressor Type | Reciprocating Piston Type |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Warranty | 1 Year |
| Size | portable small |
| Motor | 2 HP |
| Filter Type | Round Paper Type |
| Air Pressure | 8 bar |
| Shape | capsule shape tank with single head compressor |
| Motor Speed | 1440 |
| Product Type | Reciprocating piston type portable low pressure compressor |
| Automation Grade | Auto start stop control |
| Color | Enamel RAL 1014 |
| Tank Thickness | 3.25 mm |
| No. Of Compression Stages | Single |
| Engine | As per requirement |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Cylinder Type | Vertical single head |
| Is It Portable | Portable |
| Accessories | Pressure cut off switch,Pressure gauge,Safety valve,drain valve,delivery valve |
| Operational Display Type | Manual |
| Material | cast iron |
| Surface Finish | color paint |
| Maximum Flow Rate | 0-20 cfm |
| Weight | 113 kg |
| Frequency | 50/60 Hz |
Pressure sensitive valve and force of piston is used for ensuring the proper working our offered Single Stage Portable Compressor. As the name implies, this compressor can be easily transported from one location to another. Manufactured using top-of-the-line material, this compressor finds usage for a multitude of business applications. Chemical industries, spray painting, pneumatic tools, borewell and circuit breaking, for instance. Single Stage Portable Compressor by us is innovative in design for compressing the air by an external force.

Price:
Price 2500000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Voltage : 440 Volt (v)
Type Of Compressor : Centrifugal Compressors, Other
Usage : Industrial
Weight : Approx. 810 Tons (varies with model)
Price 10000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Voltage : 220 V
Type Of Compressor : Other, Oil Free Silent Air Compressor
Weight : 37 kg
Price 43700.00 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Voltage : 440 Volt (v)
Type Of Compressor : Other, Metal Air Compressor
Usage : Industrial
Weight : 250 Kilograms (kg)
Price 132000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Voltage : 440 Volt (v)
Type Of Compressor : Other, Single Stage Compressor
Usage : Industrial
Weight : 650 Kilograms (kg)